CESTA K PROSPERITE

AKTUÁLNA SITUÁCIA NA AKCIOVÝCH TRHOCH

Prvý polrok tohto roka bol na kapitálových trhoch podstatne turbulentnejší ako celý minulý rok. Nehovoriac o celkovej situácii, nie len v rámci kapitálového trhu, ale aj ekonomiky, hospodárstva a geopolitiky. Neviem, či je to dobré alebo zlé, no zažívame situáciu, ktorá sa v takejto kombinácii ešte nikdy v minulosti nestala. Preto vás chcem informovať o tom, čo sa práve deje v kontexte s našimi investíciami na kapitálovom trhu. 

Niektorí z vás si už zrejme všimli červené čísla na svojich investíciách od začiatku tohto roka, a to v podstate bez ohľadu na to, kde sú peniaze zainvestované. Po dvoch rokoch pomerne prudkého rastu tak nastala očakávaná korekcia. Rovnako ako bola korekcia očakávaná už aj pred COVIDom, po viac ako 10 rokoch takmer nepretržitého rastu. Na konci roka 2021 sa dostal MSCI World index na historické maximá a odvtedy poklesol o viac ako 20 %. Vo februári bol ešte o niečo nižšie, potom zasa prišiel rast a v týchto dňoch opäť klesáme. Čakalo sa aj na tzv. „quarterly earnings“ – kvartálné ekonomické výsledky najväčších svetových firiem a tie zaostali za očakávaniami investorov.

Index S&P 500 ( 500 najväčších spoločností ) klesol od začiatku roka rovnako o -20 %. Index NASDAQ (100 najväčších amerických technologických firiem) až o -30 %. Hodnota akcií technologických gigantov padla od začiatku roka o desiatky percent. Amazon -34 %, Nvidia -53 %, Tesla -34 %, Meta (Facebook) -47 %, Netflix -69 %, Paypal -57 %, Google -23 % atď. Akcie firiem ako Zoom alebo Peloton, ktoré v čase covidu raketovo rástli, sa prepadli o extrémnych 80 – 90 % ! 

Do toho pokračujúca ruská invázia na Ukrajine, rýchlo rastúca inflácia, rast úrokových sadzieb a relatívne vysoká možnosť, že táto korekcia skĺzne do ekonomickej recesie a „bear marketu“.

My však nerobíme investície do jednotlivých firiem, kde je špecifické riziko pre budovanie kapitálu vysoké, ale smerujeme investície do fondov a indexov, kde každý obsahuje desiatky až stovky firiem. A tam je z dlhodobého hľadiska špecifické riziko takmer nulové.

Dokonca aj kryptomeny, od ktorých sa očakávalo, že majú fungovať a ochrániť kapitál, keď trh klesá a inflácia stúpa zažili paradoxne ešte prudšiu jazdu dolu. Naviac sa ukazuje, že Bitcoin je naviazaný na akciový index S&P 500 oveľa viac, ako sa pôvodne predpokladalo. K dnešnému dňu stratil Bitcoin už cez 70 % svojej maximálnej hodnoty z minulého roka. Ethereum je na tom ešte horšie a niektoré kryptomeny už stihli aj takmer úplne skrachovať ( Terra Luna, DogeCoin ). Nuž, čo sa dá robiť, kryptomeny sú zatiaľ stále skôr špekuláciou ako investíciou. 

Ako na vzniknutú situáciu reagovať?

Poklesy na úrovni 10 % – 15 % sú na akciovom trhu úplne bežné a dokonca žiadané. Aktuálne sme však už o niečo hlbšie a v médiách sa začína bežne používať slovné spojenie „medvedí trh“ a tiež „recesia“. Obidva tieto pojmy neveštia na prvý dojem nič dobré. Medvedí trh sa týka poklesu na finančných trhoch, recesia však už zasahuje celú ekonomiku. Najdôležitejšie je aktuálne udržať emócie na uzde (nečítať každý veľký titulok) a držať sa faktov. Viem, že nie je príjemné pozerať sa na investíciu, na ktorej zrazu niekam zmizol celý zisk, ktorý ste za predošlé mesiace, či roky získali, alebo keď máte aktuálne na účte menej ako ste vložili. Viem, že to nie je príjemné, lebo tiež mám také investície. Napriek tomu sa ani zďaleka nejedná o výnimočnú situáciu. V histórii už bolo mnoho medvedích trhov, recesií aj vojen a finančný trh aj ekonomika sa z nich vždy dostali. Niekedy to trvalo 6 mesiacov, niekedy 6 rokov. Priemerná dĺžka trvania poklesov je zhruba 18 mesiacov. Poslednú dlhšie trvajúcu krízu sme tu mali v roku 2008 a odvtedy akoby ľudia aj média zabudli, že aj to je súčasť života a pre rozumné investovanie dokonca prospešná. Rozumný investor totiž vie, že po každom páde prichádza nárast, ktorý je obyčajne v násobkoch poklesu. Otázkou ostáva len čas. Pokiaľ však investujete dlhodobo a ideálne aj pravidelne, je pre vás na trhu výborná situácia k nákupu lacnejších akcií, prípadne indexov.

Dokupovať? Jednoznačne ÁNO, ak:

  • veríte, že firmy ako Microsoft, Amazon, Apple, Starbucks, Paypal, Visa, Mc’Donalds, WV, Alphabet, Allianz, Nike, Coca Cola, Samsung, Fly Emirates, Erste bank atď., tu budú aj o jeden, dva, päť a viac rokov;
  • máte možnosť nechať vaše peniaze pracovať aj ďalších 5 až 10 rokov;
  • máte vytvorené dostatočné a dostupné finančné rezervy;

Ak ste odpovedali 3 x ÁNO, tak investícia práve teraz je mimoriadnou príležitosťou, ktorá prichádza len raz za čas. Ak ste na niektorú odpovedali NIE, tak je potrebné najskôr vytvoriť rezervy a začať investovať konzervatívnejšie a na kratšie obdobie, aby ste časom mohli na všetko odpovedať ÁNO. Nech ste si už odpovedali akokoľvek, sme vám kedykoľvek k dispozícii na našich kontaktoch.

Prečo vlastne investujeme?

Pretože chceme, aby nám naše peniaze prinášali aj ďalšie. Pretože chceme, aby hodnota nášho kapitálu rástla. Pretože chceme byť spoluvlastníkmi najväčších svetových firiem, ktorých rast dlhodobo poráža infláciu. Náš podiel v týchto firmách je síce ako kvapka v mori, ale aj tak sme čiastkovými majiteľmi firmy. Treba si uvedomiť, že akcia nie je len nejaký ten papierik, ale je to cenný papier. Je to niečo ako list vlastníctva k nehnuteľnosti. 

Akcia je cenný papier, ktorý preukazuje vlastnícky podiel na firmách, ktoré produkujú reálne produkty a služby. Následne tieto produkty a služby predávajú svojim klientom, ktorí im za ne platia, pretože tieto produkty a služby potrebujú alebo chcú k životu. Investícia do akcií je stávka na to, že ľudia sa stále chcú mať lepšie a sú kvôli tomu ochotní pracovať, riešiť problémy, vymýšľať nové veci, pomáhať iným ľuďom. 

Volatilita (kolísavosť) ceny akcií je absolútne nevyhnutná a predovšetkým prirodzená vlastnosť akcií, ktorú musíme pretrpieť, aj keď je to niekedy naozaj bolestivé. Je to cena, ktorú musíme zaplatiť, ak chceme získať vysoké dlhodobé výnosy. Inak to skrátka nefunguje.

Niečo na záver

Verím, že globálne akcie ostanú vo výpredaji čo najdlhšie, aby sme mali možnosť nakupovať v zľave ešte dlho. A potom už len čakať na tie pekné výnosy, ktoré tieto príležitosti pre doinvestovanie prinesú.

Niektorých z našich klientov budeme v najbližších dňoch kontaktovať za účelom úpravy stratégie v investíciách. Cieľom je, aby sme dosiahli u našich klientov vo všetkých druhoch portfólií, či sa jedná o akciové, indexové alebo balansované, prípadne konzervatívne, maximálny výnos, s čo možno najviac obmedzeným rizikom. Prajeme vám veľa správnych investičných rozhodnutí a oddychové leto, ktoré nás čaká.

A nezabudnite na pravidlo číslo 9 z nášho článku 36 + 1 finančných pravidiel: Každý vie, že Vianoce zase prídu a o volatilite premýšľajte rovnakým spôsobom, pretože za posledných 100 rokov sa vyskytlo viac trhových pullbackov než Vianoc.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *